Każdy maturzysta, zanim przystąpi do właściwego egzaminu maturalnego, który każdego roku odbywa się w pierwszych dniach maja, musi do niego odpowiednio się przygotować. Szczególnie dużo emocji wzbudza w ostatnich latach matematyka, zatwierdzona jako przedmiot obowiązkowy, której boi się wielu uczniów.
Jedną z form sprawdzenia jak wygląda egzamin maturalny z matematyki a także przygotowania się do niego, jest podejście do matury próbnej.
Matury próbne, tak z matematyki, jak z języka polskiego i wielu przedmiotów, które pisemnie zdają maturzyści, odbywają się według harmonogramu ustalonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a także przez szkoły ponadgimnazjalne. CKE próbne matury przeprowadza zawsze w marcu, czyli na niespełna dwa miesiące przed właściwym egzaminem. Jednak niektóre szkoły przeprowadzają jeszcze dodatkowe, nieobowiązkowe egzaminy próbne, czy to z własnej inicjatywy, posługując się arkuszami maturalnymi przygotowanymi przez nauczycieli przedmiotowych, czy też przyłączając się do ogólnopolskich egzaminów próbnych, organizowanych przez większe wydawnictwa. Szkoła, po zgłoszeniu swojej gotowości do przeprowadzenia takiego próbnego egzaminu, otrzymuje, w wyznaczonym terminie, testy maturalne. Egzaminy te zwykle przeprowadzane są jeszcze przed końcem roku kalendarzowego, najczęściej pod koniec listopada lub na początku grudnia.
Matura próbna jest nie tylko sprawdzeniem, które partie obowiązkowego materiału należy jeszcze powtórzyć przed egzaminem majowym, ale także pozwalają maturzystom na sprawdzenie jak taki egzaminy wygląda, zaznajamia ich z procedurami maturalnymi i pozwala oswoić się z stresem przed majowymi zmaganiami.
Niestety, ale nie wszyscy maturzyści uzyskują wymaganą liczbę punktów z egzaminu maturalnego i muszą przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli był to jedyny przedmiot, z którego nie zdali, mogą do poprawki przystąpić już pod koniec sierpnia. Forma i arkusze maturalne są takie same, jak w przypadku matur próbnych i właściwej, jednak egzamin odbywa się w placówkach oświatowych wyznaczonych przez Kuratoria, nie zaś w szkołach macierzystych absolwentów.