Jak uczyć się szybko i efektywnie, co powtórzyć

Każdy uczeń, czy student, ma swój własny sposób na uczenie się. Jednym wystarczy krótka powtórka kilka dni przed egzaminem, dla innych konieczne jest systematyczne „zakuwanie” na długo przed wyznaczonym terminem. Znalezienie skutecznego sposobu na naukę jest szczególnie ważne w przypadku matury, która otwiera drogę do upragnionych studiów, a później do pracy.

Szczególnie dużo problemów sprawić może matura z matematyki, która obecnie jest obowiązkowym egzaminem. Ci, którym przedmiot ten przychodzi z łatwością, a rozwiązywanie skomplikowanych wyrażeń algebraicznych czy trygonometria nie sprawiają najmniejszej trudności, mogą nawet pokusić się o zdawanie tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Jednak dla wielu matematyka jest przysłowiową piętą achillesową. Jednak nie można popadać w beznadzieję. Jest wszakże kilka sposobów na to, by przed majowym, czy też próbnym egzaminem maturalnym pogłębić swoją wiedzę matematyczną.

Najpowszechniejszym jest skorzystanie z dodatkowych, płatnych lekcji matematyki lub kursy matematyczne online. Zanim jednak zapiszemy się na korepetycje, warto jest znaleźć sprawdzonego i dobrego korepetytora, który jest skuteczny, nawet w przypadku najbardziej „opornych” matematycznie osób. Jednak nawet on nie pomoże, gdy uczeń wykaże się nieznajomością podstawowych wzorów i twierdzeń. Bo choć to wszystko znajduje się w tablicach matematycznych, to jednak podstawy znać trzeba. Jednak jedna lekcja w tygodniu nie pomoże w opanowaniu wymaganego materiału. Konieczna jest systematyczność i praca w domu.

Przede wszystkim musimy zapoznać się z wymaganiami do matury z matematyki i ułożyć plan, według którego będziemy powtarzać wymagany materiał. Taki porządek sprawi, że niczego nie pominiemy, a także nie dopuścimy do niepotrzebnego chaosu.

Warto także zapoznać się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat i rozwiązać zadania, które tam znajdziemy, a następnie sięgnąć po podobne zadania, które znajdziemy w repetytoriach dla maturzystów. Nie warto jednak uczyć się rozwiązań na pamięć, podstawą w uczeniu się matematyki jest oczywiście rozumienie.