Każdy ma swój własny sposób na przygotowanie się do pisemnej matury z matematyki, która od 2010 roku jest obowiązkowa, czyli musi podejść do niej każdy maturzysta. Teoretycznie, lekcje matematyki prowadzone w szkole, także te dodatkowe, tzw. fakultety, powinny w zupełności wystarczyć, by każdy uczeń zdał maturę. Jednak w przypadku poziomu rozszerzonego lub uczniów, którym bardzo zależy na dobrym zdaniu matury, część z nich sięga po dodatkowe, prywatne lekcje z matematyki. Z tej ostatniej formy douczania korzystają zwłaszcza osoby, które muszą pisać maturę poprawkową z matematyki w drugim terminie.
Jednak podstawą dobrego zdania matury z matematyki, jest opanowanie umiejętności wymaganych przez kuratorium oświaty. Nawet jeśli ktoś doskonale rozumie teorie, nie może poprzestać na opanowaniu regułek. Podstawą dobrego zdania matury z matematyki jest rozwiązywanie zadań maturalnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po arkusze maturalne z poprzednich lat. Co prawda nie jest ich zbyt dużo, gdyż obowiązkowo na maturze zdaje się ten przedmiot dopiero od dwóch lat, to jednak na stronach internetowych, czy to OKE, czy też innych znaleźć można arkusze maturalne z matur próbnych oraz tych odbywających się w maju.
Dodatkowo, każdy taki arkusz, czy to w formacie PDF czy też DOC, zawiera także klucz odpowiedzi. Klucz odpowiedzi, to nie tylko podane wyniki, ale także sposób rozwiązania zadania. Zawiera on także wyjaśnienie, za jakie działania uczeń otrzymuje kolejne punkty. Znacznie ułatwia to nie tylko przygotowanie się, ale także samo zrozumienie zadań.
Każda matura na poziomie podstawowym składa się z ponad 30 zadań, natomiast rozszerzona – z kilkunastu. Są to zarówno zadania zamknięte, w których należy zaznaczyć prawidłową odpowiedź, jak i zadania otwarte. Pod każdym zadaniem otwartym znajduje się miejsce na rozwiązanie, a także na odpowiedź.
Arkusz maturalny zawiera także kartki przeznaczone na brudnopis, w którym rozwiązuje się zadania z pytań zamkniętych.
Skorzystanie z arkuszy maturalnych z wcześniejszych lat i z odpowiedzi podpowiada także jakich pytań można spodziewać się na egzaminie maturalnym.