Egzamin maturalny, jest jednym z pierwszych i najpoważniejszych egzaminów, z jakimi przychodzi spotkać się młodym ludziom. Nie przypadkowo nazwany jest on egzaminem dojrzałości. Od kilku lat, maturzyści muszą wykazać się, obowiązkowo, wiedzą nie tylko z języka polskiego i języka nowożytnego, ale także z matematyki na poziomie podstawowym.
Termin przeprowadzenia egzaminu maturalnego z matematyki podawany jest zawsze przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i dotyczy wszystkich szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie Polski. Ma on miejsce przeważnie w pierwszych dniach maja, zwykle jest drugim przedmiotem obowiązkowym (po języku polskim zdawanym na poziomie podstawowym), zdawanym w trzecim dniu matur, w godzinach porannych (zwyczajowo jest to godzina 9:00) i odbywa się w szkołach macierzystych, do których uczęszczali uczniowie. Egzamin na poziomie rozszerzonym ma miejsce kolejnego dnia także rano. Natomiast matura poprawkowa, dla tych, którzy nie zdobyli wymaganej liczby punktów, odbywa się pod koniec sierpnia i ma miejsce w placówkach oświatowych wyznaczonych przez Kuratoria.
Czas trwania zależy od poziomu. Matura obowiązkowa z matematyki trwa 170 min, w czasie których maturzyści rozwiązują kilkadziesiąt zadań otwartych i zamkniętych z różnych działów matematyki. Natomiast zdawany na poziomie rozszerzonym, jako przedmiot dodatkowy, trwa 180 min. I choć uczniowie mają wtedy do rozwiązania mniej zadań, to jednak są one trudniejsze. Czas liczony jest od momentu, w którym zakończone zostaną czynności porządkowe, czyli rozdania arkuszy maturalnych, zakodowanie prac, sprawdzeniu, czy maturzyści mają tylko dozwolone pomoce naukowe i podanie innych, niezbędnych informacji.
Każdy maturzysta otrzymuje własny arkusz maturalny. Na pierwszej stronie znajdują się: miejsce na wprowadzenie kodu i numeru PESEL, informacje dotyczące liczby stron, sposobu rozwiązywania poszczególnych zadań i wpisywania odpowiedzi. Maturzysta ma do dyspozycji także brudnopis, w którym może rozwiązywać zadania, jednak należy pamiętać, że nie podlega on sprawdzeniu.