Obowiązkowa matura z matematyki dla niektórych jest najtrudniejszą rzeczą, jaką przyszło im do tej pory wykonać, jednak muszą przygotować się do egzaminu. Jedni sami rozwiązują przykładowe zadania, przykładowe testy maturalne, sięgają po dodatkowe zbiory zadań lub decydują się na korepetycje z matematyki.
Maturę z matematyki można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Wpływa on na trudność zadań, a także na wymagania, jakie stawiane są maturzyście.
Obydwa poziomy wymagają od zdającego posiadania umiejętności w zakresie:
- wykorzystania i tworzenia informacji,
- wykorzystania i interpretowania reprezentacji,
- modelowania matematycznego,
- użycia i tworzenia strategii oraz
- rozumowania i argumentacji
Jednak obszary te wiążą się z różnymi zdolnościami.
Maturzysta zdający maturę podstawową musi: interpretować teks matematyczny i formułować uzyskane wyniki, używać prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, dobierać model matematyczny do prostej sytuacji, stosować strategię, która jasno wynika z treści zadania, prowadzić proste rozumowanie, składające się z niewielkiej liczby kroków.
Natomiast poziom rozszerzony wymaga od uczniów: używania języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskania wyników, rozumienia i interpretowania pojęcia matematycznego i operowania obiektami matematycznymi, budowania modeli matematycznych danej sytuacji, z uwzględnieniem ograniczenia i zastrzeżenia, tworzenia strategii rozwiązania problemu, tworzenia łańcuchu argumentów i uzasadniania jego poprawności.
Zadania na maturze pochodzą z 10 obszarów matematyki, w których, w zależności od poziomu, wymagane są określone umiejętności matematyczne:
- liczby rzeczywiste,
- wyrażenia algebraiczne,
- równania i nierówności,
- funkcje,
- ciągi liczbowe,
- trygonometria,
- planimetria (zagadnienia związane z figurami płaskimi, kątami),
- geometria na płaszczyźnie kartezjańskiej (układzie współrzędnych),
- stereometria (geometria przestrzenna), elementy statystyki opisowej;
- teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka.
Zakres umiejętności, którymi musi wykazać się uczeń zdający maturę, zależy od poziomu egzaminu, przy czym na poziomie rozszerzonym obowiązują zagadnienia dla poziomu podstawowego poszerzone o zadania z nieco wyższym stopniem trudności.